December 5, 2019
  • 12:58 pm THANKSGIVING SMOOTHIE CHALLENGE – WEIRD FOOD CHALLENGE
  • 3:58 am How to prepare mix-veg winter soup
  • 2:58 am Cricket – A popular sport worldwide
  • 1:58 am Spaghetti Squash Boats – Easy Meal Prep Healthy Dinner Recipes! – Mind Over Munch
  • 12:58 am Food for Fuel, Activities for Fun – Healthy Ketogenic Diet
Budget Grocery Shopping w/ Pro Bodybuilders | Fouad Abiad’s OG Grocery Hauls


we are almost at the grocery store here
in Windsor where I live and we’re gonna work on letting you guys see what I used
to eat coming up when I didn’t have a good job I didn’t have any money I’m
basically gonna show you guys how to get big on a budget all right so bananas are always a must
they don’t have to be organic you can get regular bananas not the most
expensive fruit but I always kind of the made room in my budget for a little
bit of fruit so when I first started out I was bouncing and bouncers in this city
make like minimum wage I used to take money at the door and shit let people in
and kind of make extra money that way but no there wasn’t a lot of money to go
around but I just made sure you know I’ve it’s not that hard like it really
isn’t like potatoes you can get a five-pound bag of potatoes for five
bucks so I made that shit go a long way like I ate a lot of potatoes I ate a lot
of oatmeal I ate a lot of rice like a bag of rice you can get big big bag of
rice for ten bucks so these are the kind of things you want to look at when
you’re trying to get big on a budget you got to find what works for you and these
are the cheapest foods so we’ll grab a bag of potatoes five pound bag of potatoes five bucks so same thing when you’re buying chicken
okay you’re gonna buy the cheaper cuts or the cheaper brands so like this is
the grocery store brand they’re looking at $15 a kilogram
7.50 7.50 a pound same thing with the chicken thighs but if you get into the
more expensive stuff you know you’re talking about the more prime cuts of
chicken breasts this is 25 dollars a kilogram or 12.50 a pound so you want to
keep you want to look at like drumsticks chicken thighs ground chicken ground
turkey maybe not the highest end cuts of
chicken breast that’s where you’re gonna live if you’re if you’re buying chicken but more importantly you’re probably gonna live more in the beef
area because ground beef is gonna be really cheap in comparison to chicken
so if you come over here if we get into like a value pack which
is probably what I would have bought back in the day you’re looking at $12 a
kilogram or $6 a pound so you’re saving a couple bucks a pound
this is probably what I’m gonna go for most of the time and it also honestly in
the offseason probably what I eat most of anyway it mixes well with rice potato
pasta whatever you’re making this is gonna be my go-to so we’ll get some
ground beef we’ll get some chicken let’s grab some chicken breasts or some
chicken thighs listen when your body building and you’re worrying about money
you don’t really have the luxury of being like oh I can’t I gotta eat the
leanest cut of this or the leanest cut of that when you’re trying to come up and
you don’t have a lot of money you’re like okay if I have to buy the ground
beef and I have to strain it then that’s something I’ll do oatmeal is always a must and this is
four bucks okay so this bag last you a week if you’re eating like a lot of
oatmeal you’re eating a couple cups a day this will last you like a week or
more so you know it’s only four dollars carbs are the cheapest if anybody tells
you you know carbs are expensive then they’re buying the wrong carb okay I
never spent a ton of money on like really really expensive spices and spice
mixes and shit I would grab a big container of salt and a big container of
pepper that shit would last me forever it’s a minor expense but something you
got to think about okay six bucks for this big-ass thing right okay this is a
little bit more expensive but I have to make my food taste good somewhat so I
grab the peppercorns with the grinder it’s like seven bucks for this but this
is going to last you forever like this is it’s a lot of pepper
so I’m not worried about this I’m gonna have to buy once every fucking two
months pasta is fucking cheap now if you’re
gonna buy rice pasta you’re gonna spend a little more but you don’t want to you
don’t have to do that if we go over here like this is crazy look at this four of
these for five bucks so in the offseason when I’m growing I’ll usually smash one
or two of these a day okay so this is five bucks okay and one fifth of the
package is 63 grams of carbs so you literally most for most people most guys
you know 200 pound bodybuilder 220 pound bodybuilder for most guys this is 5
meals so you literally bought 5 meals for $1.25 okay this is how you
save money oh we need some pasta sauce this is gonna sound gross to you guys but
I didn’t care back in the day but I used to get this big jug of like prego pasta
sauce and they used to have it at all the grocery stores I don’t see it in
here anymore so I live down here somewhere you know these aren’t as good
but you’re at 2.99 these are the types of pasta sauces I used to eat back in the day
these ragu over here even better 2.50 I lived in the 2.50 area
somewhere okay so we have rice we have all these different types of rice and
they’re 10 bucks I mean look at this is insane all right got like the 17 pound bag of rice and it’s ten
bucks this will last you fuck man this could last you a month depending on how much pasta you’re eating you come in here and you get like you know chickens on sale
buy fucking ten packs of chicken don’t worry about it if fucking portion them off
what I used to do actually to be honest with you is I would go to a butcher and
I would get big bags of fucking ground beef and I would have them portion them
into one-pound bags and it would freeze the bag now when I look at this for some reason
I don’t believe this is actually olive oil
it looks like fucking canola oil with a olive sticker on it so I like people to
fool me if you’re gonna fool me you got to do a better job so to me this looks more so
I’ll spend a little bit more money this one’s $8.99 or even this one here
is $9.99 it’s organic so it looks pretty authentic to me this looks like a you
know straight from Italy so oh so you know but again like okay it’s ten bucks
it’s a lot of money to spend on one item but this item you know depending how
much fat is in your diet this could last a month so you know we’re talking about
buying weekly but some of the items I have in here are gonna be monthly
purchases like you’re not gonna buy this weekly you’re not gonna buy this salt
weekly most of the weekly stuff that we’re buying is the meat the oatmeal the
bananas you know the rice even is gonna last more than a week too I have to be
honest with you guys nowadays I can no longer eat like shitty tuna I have to
eat like a little bit like the nicer tuna the tuna here is the 1.49
on the bottom there that’s probably what I would went for back in the day I can’t
eat that anymore I just I can’t get it down so now I’m in the the flaky white
tuna it’s got to be albacore so I’m probably here so it’s 3.50 which is not
much cheaper than you can probably get a chicken breast for so I’m not really
saving myself money by buying tuna anymore and I don’t think you would be
either unless you’re down at the bottom if you’re gonna spend 4 bucks on this
you could probably get a chicken breast for 4 bucks if you’re not a good cook or if you’re
cooking with less than the highest quality foods condiments are a must like
one of my meals back in the day man that shitty can of tuna with some baked
potatoes in Italian dressing and mash all that shit together and that was a
meal and it’s cheapest as fuck cuz the tuna was cheap the potatoes are cheap and
then you get a bottle of Italian dressing for like five bucks so
condiments are an absolute must if you’re gonna get your food down so for
tuna you know you’re looking at Mayo this is five bucks we go with this mustard is always a must if you’re gonna
buy the frenches you’re gonna pay a little more this one’s a dollar
ninety-nine I’ve never eaten the no-name ketchup
I’m a sucker for marketing so I’m going with the no sugar added Heinz three
bucks if you’re gonna be eating a lot of
chicken you know drumsticks thighs or cheaper cuts of chicken breast barbecue
sauce is a must you’re gonna be dousing it so this is a
dollar ninety-nine because we’re not rich we can’t afford fresh organic
vegetables unless we go to like a market you know if you go to like a farmers
market you can probably get cheaper vegetables and stuff there but if you’re
just going to try and pick everything up here frozen vegetables probably cheapest
bet so this is what I was using for vegetables back in the day I don’t know
if this counts as vegetables it probably doesn’t it’s like really just like the
sugariest worse vegetables you can find but I’m just being real man this is what
I ate I’d mix it with my rice mix it with whatever and help me get my food down so egg whites are super super popular right
now I mean they’ve always been popular but if you’re gonna do egg whites if you
have to if you if you have a little bit extra money you’re gonna be over here
this is like the grocery store brand it’s three bucks for a carton so that’s
actually a pretty good buy like if you think about it that’s three bucks for 50
grams of protein so you’re looking at 3 bucks if you’re eating usually if you’re
200 to 250 pound guy you’re eating 50 grams of protein for a meal three bucks
for a meal is pretty good so throw in some egg whites and then you always got
to have eggs because eggs are probably like the best bodybuilding food ever you
know these are $4.99 so the only thing we’re missing now to complete my diet it
would be some peanut butter so let’s grab that
so we’re still gonna look for the cheapest one so what I used to do is
just grab this one this Kraft one is just peanuts there’s nothing else in it so
yeah peanut butter is a must it’s a little bit more expensive because we’re
not buying the regular shitty brand we’re buying like the natural just
peanuts so you’re gonna pay $6.99 for this but it’s still better than paying
$6.99 for this and a little bit more in this one this is probably a better
quality brand but I don’t give a shit when I’m trying to save money
I want more so this is more okay guys so that’s our bodybuilding on a budget we
got our eggs our chicken thighs the ground beef we got all our stuff we need rice
pasta everything we need to get big now we’re gonna check go to the checkout see
where we’re at but like I said these aren’t all weekly items so I’m gonna try and
ring up the weekly items first let’s see what that comes to and then I’m gonna
add the other things in that we’re gonna that are gonna last a lot longer like
this jar peanut butter or you know this bottle of olive oil that will last
probably a month so let’s see what our weekly food comes to we’re gonna try and
stay under 100 bucks and then we’ll add in our ancillary items that are probably
gonna make a total a little more but they’re also gonna last a lot longer
than a week see that’s what I’m saying so you can buy
your weekly food for a hundred bucks and that food will last me you know a little
while like three days four days and then we’re gonna get into some of this stuff
which is gonna last longer but we’re gonna need anyway so you can go ahead
and add it so the final total is 130 476 I should go I should be on The Price is
Right

Randall Smitham

RELATED ARTICLES

100 COMMENTS

  1. Muscle & Strength Posted on September 11, 2019 at 1:00 pm

    Thanks for watching everyone! If you enjoyed the video or want to see more content from Fouad, make sure to subscribe to his platforms! He's crushing it with his own YT channel and Real Bodybuilding Podcast – consistently putting out content that you're going to enjoy 💪💪💪

    | Follow Fouad Abiad |

    ► HOSSTILE appareal: https://www.hosstile.com/store.html#/

    ► Real Bodybuilding Podcast: https://podcasts.apple.com/us/podcast/real-bodybuilding-podcast/id1460821937

    ► YouTube: https://www.youtube.com/user/FouadAbiad

    ► Website: http://www.fouadabiad.com/

    ► Instagram: https://www.instagram.com/fouadabiad/

    ►Great Deals on KM Supps: https://www.muscleandstrength.com/store/brands/kaged-muscle

    Reply
  2. Rihaz Zahir Posted on November 8, 2019 at 5:34 pm

    Am I the only one that noticed the donut shirt? 😂

    Reply
  3. Chris K Posted on November 8, 2019 at 5:49 pm

    This video is meh.

    If you're trying to eat on a budget and you're in a city. First and foremost get a Costco membership (or the like). Everything there is MUCH cheaper and will save you a ton.

    E.g. You can literally get 3 ketchups for what he spent on the 1. 6 cartons of egg whites for $9 instead of 3 at the price he paid. So on and so on.

    Secondly, never buy full price. Stock up when things are on sale. Just about everything goes on sale.

    Reply
  4. Chris K Posted on November 8, 2019 at 5:56 pm

    Scrap this entire video and get yourself a Costco membership. I get 3x the amount of food for what he just spent.

    Reply
  5. Pat Allard Posted on November 8, 2019 at 5:58 pm

    5 dollars for 5 pounds of potatoes is a scam, i can have it for 3 bucks

    Reply
  6. Pat Allard Posted on November 8, 2019 at 6:01 pm

    Man I you are getting screw on everything you buy, you can have all cheaper in other market places

    Reply
  7. EmperorJamesDafris Reviews Posted on November 8, 2019 at 6:37 pm

    So do u fill in your day with protein shakes or mass amounts of meat and just using one of the high carb items as just reaching that daily gramage

    Reply
  8. nicholas genest Posted on November 8, 2019 at 8:01 pm

    For people looking for extra savings I would also recommend Costco and/or Walmart or anything sold in bulk. Meat is usually cheaper at Costco and as Fouad mentioned, you can freeze that stuff.

    Reply
  9. Dead Mans Deeds Posted on November 8, 2019 at 8:04 pm

    Goes through all that spends a load and "this'll last me 4 days" LOL

    Reply
  10. naz rash Posted on November 8, 2019 at 8:27 pm

    Or go to Costco for the big packs. I think it's usually cheaper even though there's a yearly fee.

    Reply
  11. bustdetector Posted on November 8, 2019 at 9:54 pm

    when i'm bulking i usually just eat ass , its free.

    Reply
  12. maabdou2000 Posted on November 8, 2019 at 10:27 pm

    I am not sure what state you are , but this store is pricey

    Reply
  13. Daniel Devine Posted on November 8, 2019 at 11:48 pm

    you can get this down to $40 us by shopping sales only
    i used to do $40-50/week with almost the exact same meals

    Reply
  14. Theo Punch Posted on November 9, 2019 at 12:00 am

    I can do the same 4 times cheaper

    Reply
  15. MOBB LORDS. Posted on November 9, 2019 at 12:02 am

    Yo you can buy a big bag of salt for like £1 in England 😂

    Reply
  16. Christopher Morris Posted on November 9, 2019 at 12:02 am

    Holy fuck brother. Those prices are insane. I pay $1.80 a pound for cheap chicken and $3 ish per pound for 80/20 ground beef

    Reply
  17. simon b Posted on November 9, 2019 at 12:16 am

    You don't shop at metro when you're broke bro

    Reply
  18. Michael Posted on November 9, 2019 at 1:39 am

    Holy shit, chicken breast is $1.79 a pound here in Maryland

    Reply
  19. Øverclocked Posted on November 9, 2019 at 2:15 am

    obama has been bathing in that dirt again

    Reply
  20. Dee Dish Posted on November 9, 2019 at 2:54 am

    Damn those prices are astronomical!!! 10 pounds of potatoes in Ohio is $1.99. 10 pounds of rice $2.99 1 pound of chicken thighs $1.99 Chicken breast $3.99

    Reply
  21. EpicureMammon Posted on November 9, 2019 at 3:11 am

    How you can tell this is a good dude: When he picks up the bag of oatmeal, he refaced the other pack he bumped a little bit without thinking about it. 😀

    Reply
  22. KewkehMonstuh Posted on November 9, 2019 at 4:24 am

    just busted a nut in my toilet and YouTubes algorithm puts me on this.. im not mad at it

    Reply
  23. Michael Green Posted on November 9, 2019 at 4:26 am

    Did he say that he paid 6 dollars for that thing of salt!? Salt is like 50 cents lol

    Reply
  24. Alexander Thompson Posted on November 9, 2019 at 4:36 am

    Huh, maybe it's because it's Canada but I generally find chicken prices way lower than ground beef

    Reply
  25. Danny Sips Posted on November 9, 2019 at 5:41 am

    Is that a donut media shirt, this guys into cars too cause thats 🔥

    Reply
  26. Jack Kanov Ysac Posted on November 9, 2019 at 6:01 am

    no sugar added ketchup but $1 bottle of heinz bbq sauce. nice shirt tho

    Reply
  27. Danny King Posted on November 9, 2019 at 9:51 am

    I'm doing this right now but it is a lot cheaper in the UK.Everything you put in the trolley is a staple for me even the Quakers oatmeal lol. I was surprised how healthy you can eat on a budget i was spending more on junk food.

    Reply
  28. Upon1 Rides Posted on November 9, 2019 at 9:55 am

    That donut media shirt tho👌🏽

    Reply
  29. Avocado Gaming Posted on November 9, 2019 at 10:09 am

    Wow, chicken there is expensive! Its only 1.89 a pound for chicken breat in Texas.

    Reply
  30. übertriebenes Waffengelaber Posted on November 9, 2019 at 12:50 pm

    nice, genfood bananas.

    Reply
  31. Snake Sanders Posted on November 9, 2019 at 1:28 pm

    why does't he bend his knees for picking stuff from the lower shelves?

    Reply
  32. Human Thumb Posted on November 9, 2019 at 1:48 pm

    He forgot to mention where he buys his steroids, testosterone and other performance enhancement drugs on a budget.

    Reply
  33. Valitsemlla Luo kanava hyväksy laitela Posted on November 9, 2019 at 1:56 pm

    LIDL IS MUCH CHEAPER

    Reply
  34. ConnorFXDB Posted on November 9, 2019 at 3:08 pm

    solid video! Cheers and thanks for the insight

    Reply
  35. As17ns Posted on November 9, 2019 at 3:09 pm

    I love this guy. I think the exact same thing when I'm buying these things.

    Reply
  36. Christian McGraw Posted on November 9, 2019 at 3:15 pm

    Good God $7.50 per pound is the cheap chicken????

    Reply
  37. Andrew Posted on November 9, 2019 at 3:44 pm

    to save money on pasta sauce making it homemade is super cheap and easy from canned tomatoes!

    Reply
  38. TheCynicalDouche Posted on November 9, 2019 at 4:04 pm

    Way too many carbs. Ground beef may be cheaper, but it's like 50% fat…. so if it was $2.00 / lb…. now it's $4.00 / lb. when you realize it's half fat. I'm not saying you should avoid fat. Fat is good for you… but you're not going to drink all the fat leftover in the pan or whatever.

    Reply
  39. Jimmy Gaboda Posted on November 9, 2019 at 5:56 pm

    Great video..Really helpful for a young BB maybe just moving out on their own..But l was lol at the end when you paid and l spotted what l believe was a Louis Vuitton wallet!! 🤑👍🏻

    Reply
  40. esco pablo Posted on November 9, 2019 at 6:11 pm

    i used to do that 10 year ago
    damn i need to work out, this week i ma start.

    Reply
  41. Josh Hewitt Posted on November 9, 2019 at 7:51 pm

    Metro is one of the most expensive Canadian grocery stores to go to.
    most of them are 24/7 and hence charge more to stay open.
    Coulda cut this bill WAY down by going to basically any other grocery store

    Reply
  42. Omnipresent One Posted on November 10, 2019 at 1:09 am

    Mustard is a "must".

    No sir… it's a Mustard.

    Reply
  43. Joshua Adams Posted on November 10, 2019 at 2:02 am

    Where the hell does this guy live that chicken breast is $12/lbs?!

    Reply
  44. pbj pbj Posted on November 10, 2019 at 4:13 am

    Wow…That's crazy. I pay $2/lb ($4.40/Kg) for chicken breast…everything there looks crazy expensive.

    Reply
  45. Frank Olivieri Posted on November 10, 2019 at 4:36 am

    My man wearing a donut operator shirt

    Reply
  46. Defense General Posted on November 10, 2019 at 6:14 am

    dude, you collecting carbs

    Reply
  47. zman200022 Posted on November 10, 2019 at 6:22 am

    At first i thought he was pulling up to petco lol

    Reply
  48. TheGrubbShow by Gary Posted on November 10, 2019 at 6:44 am

    Whats with this dude hanging on to that windshield wiper lever like its a handle bar?

    Reply
  49. majorxdf Posted on November 10, 2019 at 7:20 am

    5lbs of potatoes for $5 is pretty high. I guess it depends on what store you go to and where you live. Where I live, 10lbs of potatoes is $1.99.

    Reply
  50. Brendon Backus Posted on November 10, 2019 at 8:01 am

    I get those rotisserie chickens, pound for pound they're cheaper and it's all precooked.

    Reply
  51. Happy Wanderer Posted on November 10, 2019 at 9:58 am

    where do you buy steroids on a budget?

    Reply
  52. Kyle Morley Posted on November 10, 2019 at 12:16 pm

    Prices are really expensive at that store jeez and we live in same province, ex ragu is always 1.99 here, and it was 2.50 there.

    Reply
  53. freedom fighters Posted on November 10, 2019 at 1:20 pm

    your weekly food would last me a month!

    Reply
  54. Guy M Posted on November 10, 2019 at 1:29 pm

    Why do so many body builders look like they are retarded? Is that form steroid use?

    Reply
  55. Rene Peters Posted on November 10, 2019 at 2:31 pm

    frozen veggies are so sugary because their cooked further

    Reply
  56. Zane A Posted on November 10, 2019 at 2:48 pm

    forgot to show us how much the roids costs

    Reply
  57. sumtincrazy1 Posted on November 10, 2019 at 3:10 pm

    COSTCO.!!! GO THERE

    Reply
  58. Halal.kimchi Posted on November 10, 2019 at 3:14 pm

    you have a small head, it looks like a niple

    Reply
  59. Ali Can Tuncer Posted on November 10, 2019 at 3:17 pm

    why are most bodybuilders are borderline midgets?

    Reply
  60. Rod Joseph Posted on November 10, 2019 at 5:17 pm

    13:49 He meant Supermarket Sweep

    Reply
  61. jess alva Posted on November 10, 2019 at 5:28 pm

    Hey man, leave that expensive store and go to Grocery Outlet Bargain Market. way better deals https://www.mapquest.com/us/california/grocery-outlet-bargain-market-12099987

    Reply
  62. Justin Miller Posted on November 10, 2019 at 6:37 pm

    $7 a pound for chicken?! How the fuck?!

    Reply
  63. prototype9000 Posted on November 10, 2019 at 6:50 pm

    regular eggs are better than egg whites

    Reply
  64. Andrew Gray Posted on November 10, 2019 at 6:58 pm

    what is the peanut butter for if he doesn't have bread

    Reply
  65. Tom Creed Posted on November 10, 2019 at 6:59 pm

    You just bought some expensive olive oil followed by Italian dressing. You could have made the dressing from the olive oil and bypassed all the weird shit they add to those bottled dressings. And the bbq sauce, you can make that with the ketchup and brown sugar, And you could have raised the chickens.

    Reply
  66. Ben K Posted on November 10, 2019 at 7:29 pm

    he's ready to go into neutral at any moment

    Reply
  67. sl1893sa Posted on November 10, 2019 at 7:58 pm

    Bodybuilding's foremost diva

    Reply
  68. SmoothChino Posted on November 10, 2019 at 8:57 pm

    wanna save $? Go to the Mexican stores.

    Reply
  69. Boss Robot Games Posted on November 10, 2019 at 9:30 pm

    I like the way this guy talks, shops, and gets the deal.

    Reply
  70. Hadi Naqui Posted on November 10, 2019 at 9:50 pm

    This was a surprisingly cool video.

    Hope Fouad does well when competition season starts again.

    Reply
  71. Begotis Posted on November 10, 2019 at 10:10 pm

    if you live in Ontario, NO FRILLS is the grocery store to go to save money. Metro is one of the more expensive ones.

    Reply
  72. Sebastian Annab Posted on November 10, 2019 at 10:17 pm

    Yeo if this guy wasn’t on roids, he would be fat as fuck. He eats like shit.

    Reply
  73. Expr55 Posted on November 10, 2019 at 10:35 pm

    He missed out the steroid aisle

    Reply
  74. Jacob Posted on November 11, 2019 at 12:27 am

    6 bucks for salt? lmao whats this guy taling about ….u can get twice the ammount for 89 cents…..SMH people and theyre dumb videos

    Reply
  75. PhatChin Posted on November 11, 2019 at 1:11 am

    First video I've seen of yours. I enjoy your no-bullshit personality! It's interesting to see how bodybuilders shop.

    Reply
  76. Jason Posted on November 11, 2019 at 1:33 am

    Deca, Sustanon, Somatropen, Test Suspension, are all weekly items too.

    Reply
  77. Chris James Posted on November 11, 2019 at 2:59 am

    Fouad abiad is one of the coolest guys out there and real inspiration

    Reply
  78. Chris James Posted on November 11, 2019 at 3:12 am

    PS nice wallet

    Reply
  79. Youssef Selkani Posted on November 11, 2019 at 3:53 am

    America is expensive

    Reply
  80. spider 543 spider 543 Posted on November 11, 2019 at 3:59 am

    Does he shave his whole face

    Reply
  81. Jason Posted on November 11, 2019 at 4:09 am

    Love watching videos of bodybuilders discussing nutrition. Really get a lot of helpful tips from these vids.

    Reply
  82. Victor Thai Posted on November 11, 2019 at 4:17 am

    garbage in…garbage out –

    Reply
  83. burmaman Posted on November 11, 2019 at 4:40 am

    at the end of the day, you are eating carcass. not healthy on any scale.

    Reply
  84. Ken_Ken 20 Posted on November 11, 2019 at 4:46 am

    I learned quite a lot from this good video.

    Reply
  85. Mr. StarOfTruth Posted on November 11, 2019 at 5:13 am

    wow this man is a survivor i don't have any income and im disabled battling 3rd stage leukemia i wish i could go shopping ..

    Reply
  86. Captain GreyBeard Posted on November 11, 2019 at 6:06 am

    The prices folks have up there are insane.

    Reply
  87. zincink Posted on November 11, 2019 at 6:37 am

    extra : do not believe the olive oil – turn it over & look where it is made
    stay away from that oatmeal -Deadly glyphosate now being sprayed on oats, wheat, barley and

    other crops as a dessicant Quaker Oats admits that its oats are sprayed with glyphosate by farmers.
    try the polish mustard it's tasty

    grow your own herbs – it's too easy and cheap for seed packets
    if you can, grow your own veg – it's fresh & gives you added light cardio

    Reply
  88. MS Archive Posted on November 11, 2019 at 7:51 am

    Ground beef cheaper than chicken 2:40 ? Is this America? Cause chicken $2.99/lb beef $5.99/lb

    Reply
  89. K D Posted on November 11, 2019 at 8:03 am

    my appetite and wallet have entered the chat

    Reply
  90. Anonymous Posted on November 11, 2019 at 10:44 am

    theres really no need to buy budget food. everyone saves 50c on food and then spends $11 on a pint of beer at the pub. Just buy the good food.

    Reply
  91. castlev1986 Posted on November 11, 2019 at 11:52 am

    you do know you could of went to a cheaper food store

    Reply
  92. treedoor Posted on November 11, 2019 at 2:17 pm

    10 for $10 Snickers bars at my local grocery store.

    Reply
  93. culex69 Posted on November 11, 2019 at 3:47 pm

    Jesus that food is expensive as fuck, 12$ a pound for chicken?!

    Reply
  94. Kyle Abal Posted on November 11, 2019 at 4:07 pm

    Aldi has tuna for like .68 cents a can if anybody needs cheap protein

    Reply
  95. Rtic G Posted on November 11, 2019 at 6:34 pm

    Thank you this video was extremely useful!

    Reply
  96. mr jama Posted on November 11, 2019 at 6:42 pm

    I don't even lift and I'm watching xD

    Reply
  97. Ronnie Paul Posted on November 11, 2019 at 7:20 pm

    ok so dude here clearly come up from the struggle.. We can tell when they fake that shit!

    Reply
LEAVE A COMMENT